İddialı, bol hayal satan baştan aşağı yanlışlar yazısı

Bugün twtr RT lerinden bir yazı düştü taymlana, gerçekten şaşkına uğradım. Bir buçuk yıldır Batı Kürdistan'daki siyasi partiler tarihi dahil oranın demografik yapısından tutalım gün gün Rojava savaşının günlüğünü tutuyorum. Bu  blogda Suriye iç savaşı sonrası oluşan Kürt kurumları bilgisi de var. Madem Kürt ve Kürdistan'a bu kadar ilgilisiniz bari doğru bilgilenin.

http://ibrahimhalilbaran.tumblr.com/post/74051191055/qamisloda-ozerklik-cenevrede-federasyon-1#.Ut-3eBBajIX şu blogdaki yazıdan söz ediyorum:

İlk 2 madde ajitasyon üzerinde durmuyorum.
3.  Qamişlo diye bir kanton yok. Cizira var. Cizira’nın sınırları Derik’ten başlayıp Serekaniye’nin batısına yani GireSpi (tel abyad)’ye kadar devam eden topraklardır. Güneyde Semelka’dan başlayıp Tel Koçer’den devam edip Hasaki’nin güneyindeki Al Hawl’da biten sınırdır. Yalnız Tel Koçer’den Til hamis ve Til brak arasında bölgede mevcut durumda Arap çoğunluk yaşıyor. Zaten Cizira kantonunda toplam nüfus 1 milyon beş yüz bin gibi. Bunun yüzde 60 ile yüzde 65’i gibi Kürt. Bu kantonda Süryaniler ve Araplar da yoğun yaşar. Bazı ilçe ve köyleri ya Arap nüfus domine eder ya da diğer etnik topluluklar. Arap Kemeri politikası tarihi bir yurtsuzlaştırmadır.  Etkili de olmuştur. Kanton sistemi bu yurtsuzlaştırmanın günümüzdeki negatif sonuçlarını Kürtler lehine bertaraf etmeye ilaç gibidir. Kalıcı olması halinde uzun vadede verimliliğini göreceğiz.
4. DBK geçici yönetim kurmadı. TEV DEM ve ENKS içindeki kimi partilerle Süryani ve Arap kimi gruplar kurdu. DBK (Kürt yüksek konseyi) 2011’de başlayan Suriye iç savaşında KDP-YNK tandanslı partilerle PKK tandanslı parti ve dernekleri bire araya getirmek amacıyla 2012’de Hewler’de kurulmuş bir yapıdır DBK. Fakat Barzani ekolündeki partilerin ÖSO ve SUK ile geliştirdikleri ilişkiler sonucunda DBK işlevsiz kalmıştır. DBK’ya tekrar eski rolünü atfetmek için yapılan PKK-PDK girişimi de başarısız olmuştur. Bugün SUK ile angaje Cenevre’ye giden Kürtler bu işlevsizleştirmede önemli rol oynadılar.
5. ENKS’nin Barzani destekli olduğu kesin de DBK konusunda verilen bilgiler tümden bilmemezlik eseri ve yanlış. Yazı da baştan sona bu yanlış bilgilerle ilerliyor. http://ku.wikipedia.org/wiki/Desteya_Bilind_a_Kurd 
6. Rojava hükümetinin adı geçici yönetimdir,  DBK değil. PYD ve TEV DEM’e bağlı partiler Esat rejimine hep muhaliftiler. Muhalif pozisyonları milli baskı karştıı oluşlarındandır, YPG’nin Kürdistan kentlerini savaşın yıkıcı sonuçlarından uzak tutmak için gerçekleştirdiği her eylemi desteklemişlerdir. Esat rejimi 18 Nisan 2013 yılında Qamişlo’nun güneyindeki Haddadi köyünü bombaladıktan sonra YPG bu anlayışını daha da pekiştirmiştir. O köyün bombalanması sonucu 18 Kürt öldürülmüş, 50’ye yakın yaralanmıştır. Baraga aşiretiyle Rejim arasındaki çatışmaların sonucuydu bu. ÖSO’nun savaşı Kürt kentlerine yayması hedefinin bir sonucuydu. YPG ve PYD’nin kararlı ve akıllı tutumundan ötürü bu kirli savaş amacı boşa çıkarılmıştır. Kürdistan’ı Kürtler ve orada yaşayan diğer etnik topluluklar yönetir kararı çıkmıştır.
7. 2004’ten beri Kürtler Esat rejimiyle çatışma halindedir. Hücre örgütlenmesi yaptıkları için 2004’ten beri öldürülen PKK*PYD tandanslı hücrelerin milislerin sayısını da yazının sahibi araştırsın. Böyle yüksek perdeden çalıp oynamakla olmuyor.
8. Cenevre’de Kürtlerin durumuna ilişkin herhangi bir özel gündem yoktur. Ama Suriye rejimi ya da SUK, rejimi yıkıp yerine geçerse federal Suriye ilan ederse bu ayrı. Zaten özerk olan bölge federal sisteme angaje olacaktır. Ama ENKS’nin Cenevre’den bunu alıp dönmesini iddia etmek ya büyük yalanlar pompalayarak ulusun hayallerine oynamaktır ya da konuyla alakası bilgisizliktir, başka bir şey değil.
9. ABD’nin resmi açıklamaları Suriye’de bütünlüğü esas aldıkları yönünde. Federal ya da otonomili herhangi bir seçenek şimdilik somutta yok. Gizli ajanda varsa bilemem.


10. Federasyonu merkezi hükumetler ilan eder. Kürtler ya de facto özerk bölge ya da bağımsızlık ilan ederdi. Bağımsızlık ilanı da korkutucu hayal olurdu. Çünkü Güney Kürdistan hükümeti bile sınırlarını aylarca insani yardımlara ve kardeşlerine kapatmış bir yönetimdir, düşürülmüş Kürt gerçekliğimiz var. Nereye güvenerek bağımsızlık ilan edilsin ki? TC’nin sınır güvenliği için 30 yıldır PKK ile mücadele eden KDP-YNK’ye mi güvenelim?

  Gerisi çelik çomak 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Batı Kürdistan, BBC yorum, haber analiz

Derik'ten Kürdistan'a bakan en güze yüz

Kâhta'dan Madagaskar'a Osman Sebrî