TAK olmazsa ne olur

Ankara’da Türk hava kuvvetleri personeline yönelik geliştirilen eylemden sonra herkes birşeyler yazıp çizdi. Ben eksik kaldım. Eylemi TAK dışında da üstlenen örgüt yok.  TAK’ın bu eylemi yapma gerekçeleri ortada. Zaten yayınladıkları bildiride açık ifade etmişlerdir. Türk devletinin YPG/PYD bağı ısrarı ise diplomatik alanda Kürtlere şans olarak geri dönüyor. Zira uluslarası alan Türkler kadar bok beyinli değil. Sözgelimi A örgütü eylem yaptığında gidip B örgütüne saldırmıyor kimse. Zaten böyle bir tarz ancak çaresizlik olurdu. Zaman, mekan açısından YPG ve bileşenlerinin Türkiye'de eylem yapmasını hiçbir Kürt arzu etmiyor. Ama PKK ve bileşenlerinin Cizre’deki, Sur’daki devlet katliamcılığını cezalandırmasını neredeyse Kürtlerin büyük büyük bölümü arzulamaktadır. Şiddetle arzulamaktadır, zira TAK’ın son eylemi her Kürt’te değişik pozitif etkiler yaptı. Devletin vahşi yüzünün cezasız kalmayacağı, bırakılmayacağı morali oldu öncelikler. Tüm bunlar bir yana Ankara eylemi neden desteklenmeli önermesine uygun gerekçelere bakalım. Farz edelim ki TAK yapmadı, hiçbir Kürt örgütü olaya bulaşmadı, iddiasıyla birkaç belirleme ışığında değerlendirelim.
    Fail İşİD: Bu durumda Kürdistan'a yığılan devlet gücünü Türkiye metropollerine geri çekme için planlama olacaktır. Bu açıdan bakıldığında Kürdistan'daki İslamcı Türkçü çetelerin moral gücü de düşecektir. İşimize yarar.
   Fail BAAS: Devlet bölgesel savaş için tedbir alır, Kürdistan'a yığdığı askeri gücü dağıtmak zorunda kalacaktır. Zira geçen aylarda Kilis sınırında çıkan çatışma dolaysıyla Dersim’e konuşlu kara kuvvetleri birliklerini göndermiştir sınıra. Hemen hemen her Kürt ilinde bu tip unsurlar vardır.
Fail derin devlet MiT şu bu: Devlet içindeki çatlaklardan yararlanmak devletin düşmanları için bulunmaz nimettir. Hele hele Türkiye'deki laik- İslamcı-milliyetçi – radikal şeriatçılar kampları gözönünden alındığında Kürtler için fena seçenek değil. Çatlağın derinleşmesi dileğiyle. Tüm güvenlik ve siyasi mekanizma birbirine girer, ki Irak’ta benzer durumda iki dönem oldu birinde Kürt kimliği anayasal garantiye alındı, ikincisinde özerk Kürdistan resmen tanındı.
    Fail Yıldıray Oğur ve genç siviller : Ne yazacağımı bilemiyorum, ama AKP bu iktidarı kaybedecek sonunda, sanırım atlar tepişecek arada bu eşekler ezilecek. Zira en ateşli kirli bilgi yayımcıları bu güruhdan. Umarım Baharın Kürdistan'da özel tim olurlar. Zira Sur'dakiler tükeniyor, yeni elaman da yok, haliyle politika şu bu bilen bu gen itlere, bu genç sikiklere ihtiyaç var.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Batı Kürdistan, BBC yorum, haber analiz

Derik'ten Kürdistan'a bakan en güze yüz

Kâhta'dan Madagaskar'a Osman Sebrî