Tarihi Kürdistan Kavşağında Kürt çapsızlığı

9  Ağutos’ta Erdoğan, Putin ile özellikle Suriye konusunda yeni bir plan geliştirmek için görüştü. Görüşmede Türkiye ve Rusya arasında Suriye krizinden kaynaklı sorunlar ele alındı. İki saatlik görüşme sonrası Türk basını pembe tablo çizerken Rus basını daha temkinli davrandı. Rus basınındaki genel kanıya göre Suriye konusunda iki ülke hala fikir ayrılıklarını koruyor. Ria Novosti ve İTAR TASS pozitif gelişmelerin olabileceğini taşıdı haber ve yorumlarına. Görüşme, Batı’da da ilgiyle izlendi.
   12 Ağustos’ta YPG öncülüğündeki SDF güçleri, Suriye Kürdistan'ın Manbej kentini İŞİD teröründen 73 gün süren operasyon sonrasında tamamen kurtardı. Rusya, bu operasyona temkinli yaklaştı. ABD ve koalisyon güçleri gelişmeden duydukları memnuniyetİ dile getirdiler. Pentagon, büyük bir İŞİD konvoyunun sivilleri kalkan yaparak Türkiye'ye doğru yol aldığını duyurdu. Aynı açıklamada Türkiye sınırından Suriye'ye geçen cihatçı sayısının ayda 2000’lerden 400-500’e düştüğünü hatırlattı. Bu cihatçıların arasında İŞİD teröristleri de var.
    13 Ağustos’ta yasadışı yollardan Qamişlo kentine geçen ENKS lideri İbrahim Biro, Rojava asayişi tarafından gözaltına alındı. Aynı gün Suriye rejimi Heseke’de birçok Kürt gencini kaçırdı. Yine aynı gün TC yetkilileri Suriye ile ilişkilerde İran üzerinden yeni bir durum değerlendirmesi yapmak istediklerini beyan ettiler. İran ile güvenlik toplantılarının devam edeceğini duyurdular. İran da Suriye konusunda Türkiye ile görüşebileceğini deklare etti. Bu açıklamalardan bir gün önce Rojava Asayiş ve BAAS arasında esir takası yapıldı. KDP’ye yakın kimi lokal internet siteleri ve sosyal medya hesapları bunu YPG-BAAS işbirliğine bağladı. Oysa aynı gün, Asayiş ve YPG, Suriye rejimi unsurlarına tüm silahlı Arap aşiretlerinin (NDF) dağıtılması gerektiğini bildirdi.
  14 Ağustos'ta asayiş, İbrahim Biro’yu Rabia sınır kapısından Rojava sınırlarının dışına attı. KDP ve Barzani PYD’yi kınayan açıklamalar yaptılar. Türk basını Biro ve ENKS lehine PKK ve PYD karşıtı yayınlarını yoğunlaştırdı. İbrahim Biro, PYD’yi tüm konsolosluklara şikayet edeceğini basın toplantısıyla duyurdu. Bunların başında Türk konsolosluğu geliyordu. Zira daha önce ENKS yetkilileri yaptıkları açıklamalarda Türk devletini, Rojava'da YPG’ye müdahale etmeye çağırmışlardı. Ankara'nın Kürdistan ve Batı karşıtı (özellikle Amerika) Suriye siyasetine açık destek vermişlerdi. İbrahim Biro’nun 2013 ve 14’te serekaniye ve Qmişlo’da El Nusra cephesi ile ortak Guraba El Şam denilen İŞİD’e de çekirdek olan bir militanıyla fotoları yayımlanmıştı.
 16 Ağustos: Heseke’de Suriye rejim unsurları, Rojava asayişi ve sivil kesimlere silahlı saldırılarda bulundular. Asayişin karşılık vermesi üzerine şehre yayılan çatışmalara sonraki gün rejim uçakları da dahil oldu. Onlarca sivil uçakların hedefi oldu. Rejim güçleri SDF Heseke komuta merkezi, dahil birçok asayiş ve YPG noktasına saldırdı. YPG’nin güçlerini takviye etmesiyle çatışmalar şiddetlendi. BAAS yanlısı medya hava saldırılarından sonra YPG karşıtı kirli bilgi yaydı. Kimi cihatçı ve işidçi medya da Türk basınıyla paralel PYD için sonun başlangıcı yorumu yaptılar. Arap sol, mezhepçi medya ile Türk medyası ve cihatçı medya nerdeyse kelimesi kelimesine BAAs yanlısı haberler yaptı.
       18  Ağustos:  ABD merkezli koalisyon güçleri Suriye savaş uçaklarının bir iki saldırısını önleyici faaliyette bulundu. Durumdan duyulan endişe dile getirildi. Rejim uçakları sivil yerleşim birimlerini ve asayiş noktalarını vurmaya devam etti. Ölü ve yaralı sayısı da artıyordu.
   19 Ağustos : Pentagon, Suriye'deki müttefiklerine saldıran Suriye rejimini Rusya üzerinden kesin bir dille uyardığını açıkladı. Birkaç saat sonra Suriye'ye  müttefiklerini korumak amacıyla uçak göndereceklerini ilan etti Pentagon. Buna rağmen aynı gece rejim uçakları bombalamaya  devam etti.
      Notlar:
1. Kuzey Kürdistan'da halkların demokratik partisi olduğunu iddia eden HDP, çok dilli çok kültürlü yaşamı savunmakla görevli YPG ve bileşenlerinin bu tarihsel öneme haiz direnişinden tek kelime etmedi. “Halklar” diye yanıp tutuşan HDP’nin sol bileşenleri suskunluklarını korudular. Herhangi bir rejim kontrolündeki köy cihatçıların denetimine girse sosyal medyada taglarla, basın açıklamalarıyla gür ses çıkaran HDP'nin bu sessizliğini neye yorumlayacağımı bilmiyorum. İşin garip tarafı bunu sorgulayan ciddi bir yorum ya da köşe yazısı da henüz yayınlanmadı. Amerika'nın Kürtlere neredeyse “Kürdistan Hava Kuvvetlerİ” sıfatıyla sunduğu muazzam desteği HDP açıktan takdir etmedi, edemedi.
2. PKK'ye yakın basın yayın organlarında, özellikle ANHA, ANF ve benzeri yayınlarda ABD ve Pentagon'un Heseke ile ilgili açıklamalarına ben hiç denk gelmedim. Gelen oldu mu bilmiyorum Artvin’de doğa direnişi olsa üç kişilik bir basın açıklamasını bile dünya devrimi Zaferi tadında sunan bu medya henüz olayın tüm ayrıntılarını haber konusu yapan bir dosya hazırlayıp servis etmedi. Rudaw ve KDPye yakın yayınlar ise gelişmeleri anlık bildirmektedir. Özellikle ABD ve Pentagon açıklamalarını, bildirilerini dakikasında Türkçe ve Kürtçe çevirilerle okurlarına sunuyor.
3. Sosyal medyada Kürt hesapları hala organize olamadı, zira Kobani sürecini de aşan çok ciddi bir durumla karşı karşıyayız. İngiliZce taglarla duyarlılık geliştirilebilir.
Sonuç:
     Özelde Kürdistan genelde Ortadoğu için kavşak sayılabilecek böyle bir dönemde Kuzey Kürdistan siyaseti ve kuzey tandanslı basın yayın kelimenin tam anlamıyla dökülüyor. İbrahim Biro olayı bu gelişmelerden bağımsız değildir. Türkiye –İran –Suriye arasındaki sürecin parçası olduğunu düşünüyorum. Zira gözaltı sonrası yaptığı açıklamalar bu sürecin Kürt ayağının olduğunu gösteriyor. Suriye ve Türkiye yakınlaşmak için yine elverişli bir güruh arayışında ve en iyi done de ENKS... Rejim ve Kürtler arasındaki final savaşında Kürtleri bölmeyi amaçlayan bir girişim. Buraya kadar inanarak yazdım. HDP’nin beş para etmez suskunluğunu neye yoracağız bilmiyorum. Kürt basınının anti Batıcı tutumuna da başka bir yaz konusu yapmak lazım diye düşünüyorum.
 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Batı Kürdistan, BBC yorum, haber analiz

BAAS’ın gerçekte yaptıkları; Operasyonel “Türk gazeteci” timlerinin yansıttıkları

Kürdistan sınırında çok merkezli iki hançer kasaba: Til Hamis ve Til Brak