Rojava'daki (Batı Kürdistan) askeri durum, cepheler, mevziler, silah durumu: Grafik analiz #WestKurdistanNoPasaran

 1. El Qaide ve El Nusra Eylem tarzı: siyah kareler doçka,BKC ve benzeri makinali tüfekleri gösterir.

İzlediğim birçok El Nusra videosunda bu tüfeği sokak çatışmalarında kullanan oldukça bol miktarda eleman var. Çok az faydası var. Belki seri atışları ve sesi yıldırıcıdır ama yakın mesafe hareketli tarama silahı değildir.Keskin nişancı biri sokakta bu silahı kullananı rahatlıkla indirir. Ancak sabit mevzilerde en etkili silahlardandır. Doçka ve MG3'lere göre oldukça kullanışlı bir tüfek.
Rojava'da savaşan tüm gruplar bunları kasalı veya zırhlı araçlara monte ediyor. Bunların uçak savar türü olan tipleri de var. 2 ve 4 namlulu uçaksavar... Onlar da kamyonetlere monte edilip uzak mevzileri etkisiz kılmada kullanılırlar.


 2. Tel Xalef'in YPG açısından önemini gösterir grafik.3. Girke Lege, Rimelan,Çelaxa'daki çarpışma durumunu gösterir grafik. 


4. Tel Abyad (Akçakale) nin taraflar açısından askeri önemi...
  06/08/2013 tarihiyle Kobane'de askeri durum. Kobane halkına kırmızı alarm verildi. Halkın YPG merkezlerine gidip öz savunmasını alması istendi. TR sınırından çeteci grupların (El Qaide ve El Nusra) motorlu birliklerle saldıracağı bilgisi üzerine kırmızı alarm verildi.
El Qaide, El Nusra ve kimi ÖSO bileşenlerinin askeri amacı

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Batı Kürdistan, BBC yorum, haber analiz

Derik'ten Kürdistan'a bakan en güze yüz

Kâhta'dan Madagaskar'a Osman Sebrî